Tüneldik sektöründe faaliyet gösteren E-Berk A.Ş. kendi üretimi olan ilk tünel açma makinesini 10 Mayıs günü üretim hattından indirdi. E-Berk Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Savaş Özüdoğru, Türkiye’nin dünyaa tünel açma makinesi üretebilen 8 ülkeden biri haline geldiğini açıkladı.
E-Berk Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Savaş Özüdoğru, firmanın kısa süre içinde çalışan sayısı ve altyapısı ile büyüme gösterdiğini belirterek, yerli Tünel Açma Makinesi üretiminde bir ilki başardıklarını kaydetti. Özüdoğru, “E-Berk, Türkiye’de bir ilke imza attı. Tünel Açma Makinesi’nin imalatını tamamladık. İlk yerli Tünel Açma Makinesi sayesinde, ülkemiz Dünya’nın sekizinci Tünel Açma Makinesi üretici ülkesi olma unvanına erişti. Geleceğe yönelik hedeflerimiz arasında bu sektörde yapılan 250 milyon Euro’luk ithalatın önüne geçmek ve dünya çapında, global üretici olmak var.” bilgisini verdi.

Çalışmalarına 2002 yılında, 100 metrekarelik bir alanda, dört kişilik ekiple başladıklarını hatırlatan Özüdoğru, büyüme sağlayarak 46 bin metrekarelik bir alanda, yaklaşık 500 kişilik çalışana ulaştıklarını vurguladı.

E-Berk’in tünel projelerinde kendini ispatladığını belirten Özüdoğru, “Üretimini yapmış olduğumuz Tünel Açma Makinesi yedek parçalarında, projelerde kazı çalışmalarını tamamlayan Tünel Açma Makinelerinin yeni projelerde görev alabilmeleri için yaptığımız revizyon faaliyetlerinde, alt yüklenici olduğumuz projelerde ve Tünel Açma Makinesi üretimi gibi tüm işlerimizde, her işi tek seferde, doğru yapma felsefesi ile çalışmalarımıza devam ettik. Vizyonumuz; sadece ülkemizde değil, dünya genelinde sektörün öncü ve lider kuruluşu olmaktır.” yorumunu yaptı.

E-Berk’in Ar-Ge merkezi kurmak için yaptığı başvurunun sonuçlanma aşamasında olduğunu belirten Özüdoğru, “Üretimini yapmış olduğumuz tünel açma makinesi yedek parçaları inovasyona açık, araştırma ve geliştirmenin olmazsa olmaz olduğu bir konudur. Tünel Açma Makinesi üretimi 12 farklı mühendislik dalını kapsıyor. Hem Ar-Ge merkezi olma noktasında hem de yapmış olduğumuz 30 milyon Euro’luk yatırımı tamamlama noktasında büyük adımlar atmaya devam ediyoruz. Teknolojik anlamda da firmamız çağın gerektirdiği bütün teknolojik donanımlara sahip olmak için var gücüyle çalışıyor.” dedi.

E-Berk’in halen 4 kıtada 24 ülkeye tünel açma makineleri aksam ve kesici yedek parça ihracatı yaptığını hatırlatan Özüdoğru, Avrupa, Orta Doğu, Asya ülkelerine yapılan ihracata yakın zamanda Afrika ve Kuzey Amerika’yı da eklediklerini belirterek, “Bu anlamda da hedef pazarlarımızdan bir tanesi Güney Amerika. Geçtiğimiz yıllarda Çin’e ihracatımız gerçekleşti. Hindistan ve Uzak Doğu ülkeleri olan Çin, Japonya, Kore pazarları ile tanışarak daha büyük satışlar yakalama yolundayız. Kuzey’de de Özbekistan ve Gürcistan’da yeni başlayan projeler var; o bölgeler de hedef pazarlarımız arasındadır.” dedi.

Türkiye’de hafif raylı sistemler, metrolar, hızlı tren ve karayolu tünellerine büyük yatırımlar yapıldığını belirten Özüdoğru, bu nedenle kendi sektörleri için bir fırsat görüldüğünü kaydetti. Devam eden yatırımlar nedeniyle, sadece İstanbul’da 2017 yılı sonu itibariyle 70’in üzerinde tünel açma makinesinin çalışır durumda olacağını belirten Özüdoğru, enerji şirketleri, İSKİ atık su projeleri, karayolu, Boğaz geçiş projelerinin dikkat çektiği bilgisini verdi.” Bu anlamda ülkemiz bize çok büyük fırsatlar vaat ediyor.

Sektörün öncü firması olarak bu fırsatlardan olabildiği kadar çok katkı almak istiyoruz. Dünya pazarında, Çin’deki üreticileri kapsam dışı bırakırsak dört tane rakibi olan bir firmayız. Dünya genelinde son derece açık bu marketin içerisinde söz sahibi bir oyuncu haline dönüşmek için çaba sarf ediyoruz. Norveç’teki Dünya Tünelcilik Kongresi’nde Gümüş Sponsor olarak yer alıyoruz. Tüm dünyada tünelcilik ve inşaat sektörü ile ilgili fuarları gerek katılımcı gerek sponsor gerekse ziyaretçi olarak takip ediyoruz.” dedi.

E-Berk Makine ve Metalurji A.Ş. tarafından üretilen ve ülkemizi dünyanın sekizinci Tünel Açma Makinesi üretici ülkesi unvanına eriştiren, 3,25 metre çapında, 92 metre boyunda, 175 ton ağırlığında ve 800 KVA gücündeki Milli Tünel Açma Makinesi, Tekirdağ’da Ergene Derin Deşarj Tünel ve Arıtma Projesi’nde kullanılacaktır. Bu proje sayesinde Ergene Nehri’nin temizlenmesine sağlanacak katkının yanı sıra Çorlu ve Ergene bölgesindeki 9 Organize Sanayi Bölgesi’nin arıtma sorunu da tamamen çözülmüş olacaktır.